HANİ BABA ÇEVRE DÜZENLEMESİ VE İNANÇ TURZMİ PROJESİ

DOĞUBEYAZIT AHMED-İ HANİ GELENEKSEL ŞEHİR AİLE YÜRÜYÜŞÜ

Kürt edebiyatçı, astronom, şair, tarihçi ve İslam âlimi Ehmedê Xanî’nin bizlere bıraktığı ilim ve manevi değerlere sahip çıkıyoruz. Bölgemizi özellikle inanç turizmi anlamında şahlandırmak aynı zamanda turizmden ekonomik anlamda gelir elde etmek için Hani Baba çevre düzenlemesini hızlıca hayata geçireceğiz. Etkinlik yapılacağı alanda amfi tiyatro, kamelyalar, pergole, ağaçlandırma ve yeşillendirme yaparak halkımızın hizmetine sunacağız. Tüm alanların bakımını üstlenerek şehrimize, inancımıza yakışır bir hizmet alanı sağlayacağız.
Türbede 24 saat canlı Kuranı Kerim okutacağız ve bunu geleneksel bir kültür haline dönüştüreceğiz. Her hafta Cumartesi günleri saat 10.00’da şehir merkezimizde toplanılarak tüm ailelerimiz ile birlikte geleneksel Hani Babaya Aile Yürüyüşü etkinliği yapacağız. Gelenekselleştireceğimiz yürüyüşü Hani Baba türbesinde bitirerek halkımıza çorba ikramında bulunup sosyal etkinlikler yapacağız.
Örneğin amfi tiyatroda program ve açık hava etkinlikleri yaparak dengbejlerimiz, halaylarımız ve oyunlarımızla klamlar eşliğinde toplumsal etkinlikler düzenleyeceğiz.
Her hafta cumartesi günleri klasik haline dönüştüreceğimiz etkinliklerle çevre il ve yurtdışı turistleri şehrimize çekerek esnaflarımıza ve tüm halkımıza ekonomik kazanç ve kültür şöleni kazandırmış olacağız.

İletişime Geç